top of page
Szukaj
  • TruGarden

Wertykulacja i aeracja trawnika na wiosnę

Zaktualizowano: 8 kwi 2021

Wertykulacja polega na pionowym cięciu darni i ma na celu usunięcie tak zwanego filcu, czyli obumarłej trawy, mchu i chwastów. Zabieg zapobiega chorobom trawnika, umożliwia lepszy dostęp wody, światła i tlenu i pobudza trawę do wzrostu. Obydwa rodzaje filcu: powierzchniowy i podpowierzchniowy, są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby.

Wertykulacja pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się mchu, co pozwala odzyskać dobrą kondycję trawnika i jego ładny wygląd. Trawniki borykające się z problemem filcu i mchu o wiele bardziej cierpią w przypadku niedoboru wody a zaniechanie okresowej wertykulacji może być wstępem do poważniejszych problemów z murawą.

Zanim przeprowadzimy wertykulację, powinniśmy usunąć z trawnika ewentualne kamienie i gałęzie i skosić go na długość nie większą niż 3 cm Warto wertykulować zarówno wzdłuż i wszerz (tzw. szachownica). Po zabiegu należy dokładnie wygrabić obumarłe rośliny, dokonać dosiewu trawy i przeprowadzić nawożenie.

Najlepszym terminem na wertykulację trawnika jest kwiecień. Pierwsza wertykulacja zalecana jest w drugim roku od wysiania trawy (lub położenia trawy z rolki). Powinna być przeprowadzania nie rzadziej niż raz w roku.

Na rynku dostępne są wertykulatory ręczne, elektryczne i spalinowe. Te ostatnie mają największą moc i najlepiej sprawdzają się na rozległych trawnikach o dużej powierzchni.


Aeracja polega na napowietrzeniu gleby przez wycinanie otworów w strzesze podpowierzchniowej. Młode trawniki nakłuwa się na głębokość 3-4 cm, starsze do 10 cm. Aerację, podobnie jak wertykulację, przeprowadza się od drugiego roku po założeniu trawnika. Skutkuje wzmocnieniem korzeni trawy, wyrównaniem darni i skutecznie wspiera regenerację trawnika po zimie. Aerator rurkowy wycina w glebie otwory, a ziemia z nich wyciągana jest na wierzch trawnika i usuwana, co zapobiega zagęszczaniu się podłoża dookoła w innych miejscach, z czym mamy do czynienia tylko nakłuwając trawnik. Najbardziej wydajny jest aerator spalinowy, który wycina nawet kilkaset otworów na metr kwadratowy. Ziemia z otworów jest skutecznie usuwana i nie zagęszcza się wokół nakłutego otworu. Rozluźnia się nie tylko górna partia trawnika, ale też zmniejsza zagęszczenie w strefie korzeni. Takiego efektu nie da się osiągnąć walcem ani żadnymi prowizorycznymi metodami. Taka operacja przerzedzi warstwę strzechy na powierzchni trawnika i jednocześnie rozluźni zwartą glebę w strefie korzeni (znane powszechnie jako zwarcie podpowierzchniowe). Po aeracji można dokonać piaskowania trawnika. Jest to pomocne, kiedy mamy do czynienia ze zbitą gliniastą ziemią pod trawnikiem. Piaskowanie zapewnia korzeniom trawy lepszy dostęp powietrza. Aerację mechaniczną można wesprzeć aeracją biologiczną, czyli zastosowaniem płynu bogatego w mikroorganizmy natleniające glebę.


Zarówno wertykulację jak i aerację przeprowadzamy na suchym podłożu.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page