Szukaj
  • TruGarden

Atrakcyjny ogród zimą - jakie rośliny wybrać?

W zimie - jak co roku - wielu klientów pyta nas, jakie nasadzenia zaplanować, aby w kolejnych sezonach cieszyć się ciekawą aranżacją nawet wtedy, kiedy spadnie śnieg.

Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór roślin, na które warto zwrócić uwagę.


WICIOKRZEW ZAOSTRZONY

To zimozielone pnącze, które osiąga wysokość około 3-4 metrów. Dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Nadaje się do obsadzenia żywopłotu, pergoli, altan, trejaży. Kwitnie na żółto od czerwca aż do mrozów. Przez cały rok utrzymują się owłosione liście o ciekawym pokroju. Są odporne na szkodniki. Wiciokrzew zaostrzony kwitnie na kremowo od czerwca do października, kiedy pojawiają się na pnączu ciemnofioletowe drobne owoce. Najlepiej radzi sobie na stanowisku półcienistym.


DERENIE

Derenie atrakcyjnie prezentują się zimą, kiedy opadną z nich liście, z uwagi na barwne przyciągające wzrok pędy. Są odporne na mrozy i choroby. Dobrze prezentują się w towarzystwie roślin zimozielonych. Zależnie od odmiany pędy przybierają różne odcienie, na przykład seledynowo-żółty w przypadku derenia rozłogowego, ciemnoczerwony u derenia białego i pomarańczowy u derenia świdwa. Zestawiając ze sobą poszczególne odmiany, utworzyć można bardzo ciekawe wizualnie kompozycje.


IRGA SZWEDZKA

Irga szwedzka to niski krzew o zimozielonych błyszczących liściach o kolorze ciemnozielonym. Ma pokrój płożący. Kwitnie obficie białymi kwiatami od maja do czerwca. Potem wykształca drobne jaskrawoczerwone ozdobne owoce, które utrzymują się na roślinie aż do kolejnej wiosny. Liście na jesieni przybierają pomarańczową barwę. Irga dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa i element ogródków skalnych. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze toleruje również półcień. Ma niewielkie wymagania glebowe i bezproblemowo znosi cięcie.


BERBERYS THUNBERGA

Zależnie od odmiany krzew osiąga od około 50 cm do 2 metrów wysokości. Jest mało wymagający w uprawie i choć pochodzi z Japonii, świetnie zaadaptował się w polskich warunkach. Poza lekko kwaśnym pH gleby nie ma szczególnych wymagań. Najlepiej rośnie na słońcu, ale radzi sobie również w umiarkowanym cieniu. Na wiosnę kwitnie żółtymi kwiatami i ma jasnozielone liście, które na jesieni przebarwiają się na barwy żółci, purpury i pomarańczy. Po opadnięciu liści przez zimę na krzewach utrzymują się ozdobne owoce. Bywa podatny na tarczniki, wełnowce i choroby grzybowe, warto więc obserwować roślinę pod tym kątem i w razie potrzeby szybko zareagować.


JAŚMIN NAGOKWIATOWY

Jaśmin nagokwiatowy jest niewysokim (do 1,5 metra) krzewem. Jego pędy są bardzo wiotkie, bywa więc przez niektórych klasyfikowany jako pnącze. Przy sprzyjających warunkach możliwe jest wyhodowanie pędów nawet o długości 5m, co umożliwia efektowne zaplatanie i formowanie ich. Kwitnie od października do końca kwietnia a jego żywożółte kwiaty przyciągają wzrok i stanowią atrakcyjną ozdobę ogrodu zimą. Ten gatunek jaśminu lubi żyzne gleby i osłonięte od wiatru słoneczne, wilgotne stanowiska. Niepolecany do nasadzeń w rejonach kraju, gdzie występują srogie mrozy.


ZIMOKWIAT WCZESNY

Jest efektownym, nadal dość rzadko spotykanym krzewem, który osiąga wysokość do około 2 metrów. Od lutego do marca kwitnie żółtymi bardzo intensywnie pachnącymi kwiatami. Z uwagi na miły zapach kwiatów chętnie sadzony jest w pobliżu wejścia do domów. Nie jest całkowicie mrozoodporny, nie poleca się więc sadzenia go w zimnych rejonach Polski. W zimie wymaga ściółkowania. Lubi lekko kwaśną umiarkowanie wilgotną glebę i stanowiska osłonięte od wiatru.


CIEMIERNIK BIAŁY

Ciemiernik jest mało wymagającą w uprawie zimozieloną byliną, która rozpoczyna kwitnienie w styczniu. Biało-żółte efektowne kwiaty utrzymują się nawet do kwietnia. Roślina ma około 30 cm wysokości i preferuje ocienione stanowiska oraz próchniczą glebę. Dobrze znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne i jest w pełni mrozoodporny, ale z uwagi na mocno rozwinięty system korzeniowy nie lubi przesadzania. Dobrze rośnie w kępach pod krzewami i drzewami liściastymi. Uwaga: ciemiernik biały jest rośliną trującą.


OGNIK SZKARŁATNY

Ognik to ozdobny krzew o nieregularnym pokroju, który dorastać może do 3 metrów wysokości. Po wiosennym kwitnieniu miododajnymi owocami pojawiają się na nim pomarańczowe owoce skupione w baldachogronach, które utrzymują się przez okres zimy. Krzew dobrze znosi cięcie i formowanie, ale nie lubi przesadzania. Nie przepada ani za nadmiernym wysuszeniem ani zawilgoceniem gleby. Najlepsze dla ognika są stanowiska półcieniste lub słoneczne. Owoce ognika szkarłatnego chętnie zjadane są przez ptaki.


TRZMIELINA OSKRZYDLONA

Trzmielina oskrzydlona jest krzewem, który osiąga do 3 metrów wysokości, ale można dowolnie ją formować, bo łatwo się temu poddaje. Nazywana jest "płonącym krzewem", bo na jesieni zmienia barwę liści z zielonych na kolor szkarłatnej czerwieni. Roślina ma walory dekoracyjne również w zimie, kiedy zdobią ją charakterystyczne korkowe skrzydełka, od których pochodzi nazwa krzewu. Lubi słoneczne stanowiska i na takich w pełni rozwija całą paletę wybarwienia liści. Bywa podatna na mszycę, warto więc bacznie obserwować krzewy pod tym kątem.


KALINA WONNA

Roślina jest rozłożystym krzewem o wysokości do około 3 metrów. Na jesieni zawiązuje pączki kwiatowe, które zależnie od warunków pogodowych i odmiany rozkwitają od grudnia do marca. Najwcześniej kwitnącą odmianą jest December Dwarf. Kwiaty wydzielają bardzo intensywny przyjemny zapach. Krzew potrzebuje dużo przestrzeni, osłony przed wiatrami, światła słonecznego (lub półcienia) i żyznej gleby. Podczas surowej zimy warto zabezpieczyć kalinę wonną włókniną.


LESZCZYNA "CONCORTA"

Gęste krzewy osiągają 3-4 metry wysokości i choć nie są zimozielone, w okresie bezlistnym efektownie zdobią ogród spiralnie poskręcanymi wygiętymi pędami. W schyłkowej fazie zimy (najczęściej pod koniec lutego) pojawiają się dekoracyjne zwisające kwiaty w formie żółtych pylących "kotków". Ma niewielkie wymagania co do światła i rośnie na wszystkich glebach uprawnych, najlepiej jednak owocuje (w jadalne orzechy laskowe), kiedy posadzona jest na słonecznym stanowisku.


LESZCZYNOWIEC CHIŃSKI


Leszczynowiec chiński jest krzewem mocno rozrastającym się na boki, który osiąga wysokość około 2 metrów. Kwitnie od lutego, jeszcze przed rozwojem liści. Jasnożółte kwiaty skupione są w zwisające kłosy i wyróżniają się intensywnym miodowym zapachem. Krzew wymaga żyznej próchniczej gleby oraz stanowiska od słonecznego po półcieniste, dobrze ochronionego przed działaniem wiatrów. Roślina wpisuje się zarówno w ogrody tradycyjne, naturalistyczne jak i orientalne.


PIĘKNOTKA JAPOŃSKA

Jest ozdobnym zwartym krzewem odpornym na mróz. Wymaga bogatej próchniczej gleby i regularnego nawożenia. Kwitnie latem, zazwyczaj od lipca do sierpnia. Zielone liście na jesieni przebarwiają się na odcienie żółtego. Wtedy roślina owocuje. Zależnie od pogody i warunków stanowiskowych piękne fioletowe owoce pięknotki utrzymują się na krzewie nawet przez całą zimę (niekiedy krócej). Najlepiej rozwija się na słonecznych zacisznych stanowiskach. Można ją sadzić obok ogników szkarłatnych, w pobliżu których dobrze się czuje.


OCZAR POŚREDNI

Jest krzewem o szerokim pokroju, wymaga więc sporo miejsca, aby mógł swobodnie się rozwijać, szczególnie że źle znosi cięcie i długo się zabliźnia. Kwitnienie rozpoczyna się w grudniu, a żółte lub czerwone kwiaty utrzymują się najczęściej do marca. Wymaga wilgotnej gleby i miejsca osłoniętego od silnych wiatrów. Młode rośliny należy okrywać w zimie, ponieważ mogą być wrażliwsze na mróz niż dojrzałe okazy.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie